27 Ocak 2015 Salı

Ben ve Sen / Guisi Quarenghi (Günışığı Kitaplığı)


Sömestr tatili başladı. Ne güzel, çocuklar için bol bol okuyabilecekleri 15 koca gün! Keşke bana sa verseler böyle bir tatil...Ama başka işim olmayacak, sadece kitap okuyacağım :)

Tatilde çocuklarınızla birlikte gidin kitapçıya ve bırakın o seçsin kitabını. Alsın istediği bir kitabı ve tatilde okusun. Hiç zorlamayın. Zorladıkça onu okumaktan uzaklaştırırsınız çünkü...

Çocuklar için birbirinden renkli kitapları olan Günışığı Kitaplığı'ndan yeni bir kitap daha. 3-8 yaş arası çocuklar için.

 Ben ve Sen

Guisi Quarenghi

Günışığı Kitaplığı

Farklı ülkelerden iki çocuk ve bir öykü ödevi

İtalyan çocuk ve gençlik edebiyatının sevilen yazarı Guisi Quarenghi (Cüsi Kuarengi), Türkçe'ye çevrilen bu ilk kitabında, kütüphane projesinde yan yana gelen bir İtalyan ve bir Faslı çocuğun birbirini tanıma ve anlama sürecini öyküleştiriyor. Kütüphaneye düzenli gelen öğrencilerle her yıl yeni bir proje gerçekleştiren bir kütüphaneci sayesinde tanışan Beata ve Aziza, kendilerini keşiflerle dolu bir yolculukta bulurlar. Bambaşka kültürel yapılarda yetişmiş iki çocuk, farklılıklarını ve benzerliklerini gördükçe hem şaşırır hem de yakınlaşırlar. Her insanın bir öykü olduğunu hatırlatan kitap, çocukların ön yargıdan uzak kavrayış ve anlayış gücünü yüceltiyor. Saklanan nesnelerin, biriktirilen ve aktarılan öykülerin, gerçek bir kişisel tarih yaratmadaki rolüne değinen kitap, bireysel okumalara olduğu kadar ortak okumalara da olanak sunuyor.

Kütüphaneci Marina'nın iyi bir fikri vardı. Neden sadece ünlü yetişkinlerin yaşam öyküsü yazılsın? Her yaşam değerli bir öyküdür ve kendi öykülerini yazmak çocukların hakkıdır. O halde, işe girişme zamanıdır. Kütüphanedeki çocuklar, ikişerli gruplara ayrılır ve birbirlerinin yaşamöyküsü araştırmaya başlarlar. Peki ya Aziza ve Beata gibi çok farklı ülkelerde büyümüş çocuklar birbirlerinin öyküsüne ulaşabilecekler midir?...


Giusi Quarenghi, 1951'de İtalya'nın kuzeyinde, Lombardiya bölgesindeki Alp vadilerinden Val Taleggio'da doğdu, küçük bir dağ köyünde büyüdü. Eğitiminin ardından sinema, çizgi film ve televizyon alanlarında çalıştı; senaryolar yazdı. 1982 yılında yayımlanan Ahi, che male (Ah İşte Bu Acıttı!) adlı ilk kitabının ardından, çocuklar ve gençler için yazmaya başladı. 2006'da, İtalya'nın en önemli çocuk kitapları ödüllerinden Andersen Çocuk Dünyası Ödülleri kapsamında en iyi yazar seçildi. Strega come me (Benim Gibi Bir Cadı, 2007) ve Il mio Pinocchio (Benim Küçük Pinokyo'm, 2013) gibi yapıtlarıyla da çok sevilen yazarın son kitabı Sonno gigante, sonno piccino Uyuyan Dev, Uyuyan Bebek, 2014). Yazar, çocukluğunu geçirdiği Bergamasco'daki dağ köyünde yaşıyor ve çocuklar için durmaksızın yazıyor.

Guiditta Gaviraghi (resimleyen), 1980'de İtalya'da doğdu; sanat eğitiminin ardından Milano'daki Güzel Sanatlar ve İletişim Okulu'nu bitirdi. Kitap resimlemenin yanı sıra ilkokullarda ve kütüphanelerde çocuklarla atölye çalışmaları düzenliyor; pek çok ödülü var.


Hiç yorum yok: