8 Ekim 2010 Cuma

Sağlıklı Bebek Yetiştirme Rehberi

Yine annelik ve bebek bakımı üzerine bir kitap okuyup bitirdim.Çok sık sık aynı türde okumak da istemiyorum, sıkıcı oluyor.Yani devamlı bebek bakımı ile ilgili okusam, herhalde iki, üç kitaptan sonra pes ederim!Ama böyle diğer kitapların arasına sıkıştırınca iyi oluyor, değişik bir tat veriyor arada!
Bu kitabı Sevgili Meltem'in tavsiyesi ile almıştım hamile kalınca.Çok da severek okudum, iyi ki almışım.Daha çok Amerika'yı ve Amerikalıları baz alarak anlatılmış ama bizim de uygulayabileceğimiz birçok yöntem mevcut.Gerçi her anlatılanı yaşama geçirmek de çok zor bence!İmkansız değil ama yine de yaşam stilinizi epey değiştirmeniz gerekir.Ama bunların yanında evde uygulayabileceğiniz basit çözümler de mevcut.
Kitap yedi bölümden oluşuyor:Ana rahmi, doğum ve doğumhane, bebek odası, mutfak, banyo, bahçe ve evin tümü.Anne rahminden başlayarak, bebeğin sağlıklı gelişmesi, doğması, doğduktan sonra evde bakımı ile ilgili ipuçları verirken, aynı zamanda tüm bu süreç içerisinde çevreye ne kadar az zarar veririz, nasıl daha doğa dostu çözümler üretiriz konusunda da yardımcı oluyor.
Kitabın yazarı Dr.Alan Greene, Stanford Üniversitesi'nde öğretim üyesi bir pediatrist.Aynı zamanda internet sitesi de mevcut, www.Dr.Greene.com.
Bence sağlıklı bebek yetiştirmek ve çevreye en az zararla bunu başarabilmek isteyen anne babaların okuması gereken bir kitap.
Kitabın arka kapak yazısı da şöyle:
"Sağlıklı ve Çevreci Bebek Hareketi'nin lider isimlerinden pediatri uzmanı Dr.Alan Greene, bu kullanışlı rehber ile anne babalara gebelik, doğum, bebek bakımı hakkında değerli tavsiyeler veriyor.Anne ve bebek beslenmesinden tutun, ilaçları daha etkin kullanmaya kadar uzanan bu akılcı önerilerin tümü bebeğinizi koruyup gözetirken, doğanın da gönlünü alabilmenizi sağlayacak.Bu eser, profesyonel çözümlerin ve bilimsel araştırmaların yanısıra zehirli kimyasal içermeyen boyalar, bebeğinizin hassas cildine uygun bakım ürünleri, ekolojik bebek bezleri gibi piyasada bulabileceğiniz yüzlerce ürün hakkında ipuçları sunuyor.

2 yorum:

Ozge Sipahioğlu dedi ki...

cnm bu kıtap benım de ısıme yarayacak gıbı.... degısımlere baslasak artık bu arada sanaır davetıye yolladım fırsatın olunca bır bak operimmm

Kitap Kurduyum Ben dedi ki...

Özge'cim,bence de oku bu kitabı.Evet başlayalım değişime,sana mail atacağım bu konuda.Davetiye için de çok teşekkür ederim:)