4 Nisan 2016 Pazartesi

Can Çocuk'tan Yepyeni Bir Roald Dahl kitabı!


Benek Tozu ve Diğer Müthiş Sırlar

Roald Dahl

"Sıra dışı kalemiyle edebiyat ve sinema tarihinde iz bırakan, dünya çocuk edebiyatının en önemli isimlerinden İngiliz yazar Roald Dahl 100 yaşında. Mizahın, hayal gücünün ve şaşırtıcı hikayelerin büyük ustası hakkında tuhaf ve fevkalade gerçekler bu kitapta!

Kaç nesil onun kitaplarıyla büyüdü. Bugün pek çok yetişkinin çocukluğunda unutulmaz yer etmiş sinema filmlerinde de onun imzası var. Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Matilda, Dev Şeftali, Koca Sevimli Dev gibi çocuk edebiyatında birer başyapıt sayılabilecek klasiklerin yazarı, dünyanın her yanından çocuk ve yetişkin milyonlarca okurun severek okuduğu uçarı serüvenlerin yaratıcısı Roald Dahl'ın doğumunun üzerinden tam 100 yıl geçti. Can Çocuk Yayınları, Charlie'nin Çikolata Fabrikası'nı yayımlayarak, Roald Dahl'ı Türkiyeli okurla ilk kez 1989 yılında buluşturmuştu. 27 yılın ardından, yazarın 100. doğum yılında okurları yine şahane bir kitap bekliyor: Benek Tozu ve Diğer Müthiş Sırlar şimdi raflarda! Bu müthiş lezzetli kitap olmadan Roald Dahl koleksiyonunuz tamamlanmış sayılmaz!

Çocuk edebiyatının, hem boyu hem de kalemiyle dev ismi Roald Dahl hakkında eğlenceli bilgiler ve sürprizlerle dolu bu lezzetli ve küçük hazinede neler yok ki! Charlie'nin Çikolata Fabrikası'ndaki eksik bölüm, Roald'un dostu ve harika kitaplarının çizeri Quentin Blake'le tanışma fırsatı, Bay Wonka'nın çikolata fabrikasından nefis tarifler, Roald Dahl'dan iyi bir yazar olmanın sırları, Roald'un karnelerine göz atma şansı ve 'Dünyanın Bir Numaralı Hikaye Anlatıcısı'yka ilgili çok ama çok daha fazlası... Yazarın hayatında ilk kez yolculuğa çıkacaklar içinse, Can Çocuk Yayınları tarafından daha önce yayımlanmış iki otobiyografik eser daha bulunduğunu hatırlatalım: Küçük Adam Büyürken ve Tek Başına."

"Charlie'nin Çikolata Fabrikası'nı yazmam aşırı uzun sürdü. İlk yazdığımda, her şeyi berbat ettim."

"Sekiz yaşındayken harıl harıl günlük tutuyordum... O günlerde kendimi biraz yalnız hissediyordum, biraz da hayalperesttim. Sonraki beş altı yıl boyunca yazdıklarımın bazıları bugün bile kendi kendime sesli okumaya cesaret edemediğim düşüncelerdi."

"Çikolata aslında yalnızca bir içecek olarak tüketiliyordu. 16.yüzyılda İspanyollar kakaoyu Meksika'dan Avrupa'ya getirdi. Neredeyse 100 yıl boyunca çikolata içeriğinin tarifini bir sır gibi sakladılar!"

"Eğer Roald Dahl yazar olmasaydı, doktor, boksör, golfçü,mucit, biliminsanı, bitkibilimci ya da çerçeveci olabilirdi. Tüm bu alanlarda doğuştan gelen bir yeteneği vardı. Hatta onun hemen her şeye karşı ilgisi vardı."

"Dokuz-on yaşlarındayken bana Noel hediyesi olarak Meccano maket seti alınmıştı. Ben de bu setle, evimizin karşısındaki yoldan geçen yayaları havadan 'bombalayacak' bir düzenek yapmaya karar verdim."

"Her şeyden önemlisi, çevrenize hep parıltılı gözlerle bakın, çünkü en büyük gizemler akla ilk gelen yerlerde saklıdır. Sihre inanmayanlar onu asla bulamazlar."


ROALD DAHL 100

Roald Dahl:

1916'da Galler'in Llandaff kentinde doğdu. 1932'de İngiltere'nin tanınmış özel okullarından birini bitirdikten sonra, üniversiteye gitmek yerine Kanada'da, Newfoundland'e yapılan bir keşif yolculuğuna katıldı. II. Dünya Savaşı sırasında tanıştığı romancı C.S Forester'ın özendirmesiyle, orduda çalıştığı yıllarda başından geçen olayları yazmaya başladı. İlk kitabı, Walt Disney için yazdığı, sonradan sinemaya da uyarlanan Gremlins oldu. Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazar olan Dahl, 1990'da Oxford'da hayata veda etti.

Roald Dahl'ın Can Çocuk Yayınları'ndan çıkan diğer kitapları:

Bay ve Bayan Kıl
Büyülü Parmak
Cadılar
Charlie'nin Büyük Cam Asansörü
Charlie'nin Çikolata Fabrikası
Dev Şeftali
Dünya Şampiyonu Danny
George'un Harika İlacı
İrikıyım Timsah
Kaplumbağa
Koca Sevimli Dev
Küçük Adam Büyürken
Matilda
Tek Başına
Yaman Tilki
Zürafa, Peli ve Ben


Hiç yorum yok: