24 Ekim 2016 Pazartesi

Yeni Çıkan Kitaplar

Günışığı Kitaplığı'ndan yeniler:

Çatıdaki Gezegen

Yazan ve Resimleyen: Behiç Ak

"Mizah ustası, yazar Behiç Ak, Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği!, Postayla Gelen Deniz Kabuğu ve Bebek Annem gibi çocuk romanlarından oluşan koleksiyonuna yenisini ekledi. Sanatçı bu kez bakışlarını, roman kahramanlarıyla dolu gökyüzüne çevirip, masmavi bir düş evreni yaratıyor. Özgürlük, keşif ruhu, iletişim, tüketim gibi pek çok temayı barındıran roman, yetişkinlerin koyduğu sınırları zorlamayı başaran çocukların hayallerine ortak oluyor.

Evden okula servisle gidip gelen Serdar, sokakta top koşturmayı bilmeyen, sıradan bir kentli çocuktur. Başka bir dünyanın mümkün olduğunu hayal bile etmemiştir. Ta ki, apartman arkadaşı Ceren'in peşi sıra çatı katına, bambaşka bir "gezegene" çıkana kadar. Şairler, hikayeler, canı sıkılan çocuklar, hatta Don Kişot bile çatıya kaçmıştır! Üstelik, eski bir seyir defteri, yepyeni maceralar ve düşünceler gizlemektedir..."Festival Mühendisi

Yazan: Kathryn Erskine

"Ödüllü yazar Kathryn Erskine, Türkçe'ye çevrilen ilk romanında gençlerin üzerindeki meslek seçimi baskısını mizahi bir dille eleştiriyor. Özgün karakterler eşliğinde başarı kavramını sorgulayan yazar, farklılıkları, umudu ve dayanışmayı yüceltiyor. Macerası eksilmeyen romandaki sözcük oyunları da eğlencenin dozunu artırıyor.

Mike ne kadar sorumluluk sahibiyse, akademisyen babasının da kafası bir o kadar dağınıktır. Tüm hayatı matematik olan babanın tek isteği, rakamlarla arası bozuk oğlunun, şehrin küçük dahilerini toplayan liseye girmesi ve mühendis olmasıdır. Mike'ın, söylenenleri yanlış anlayan, üstelik çılgınca araba kullanan büyük yengenin yanında geçirdiği yaz tatili, heyecan dolu günlerin başlamasına neden olur. Bu küçücük kasabada tanıştığı insanlar zamanla onu etkiler. Kasabalıların yaşamı da Mike sayesinde değişmeye başlamıştır..."
Final Kültür Sanat Yayınları'ndan yeni kitap:

Fritzi ve Dünyanın En Küçük Kurtarma Ekibi

Yazan: Jutta Nymphius
Resimleyen: Anna Aengenheyster

"Ah, keşke Fritzi de gerçek bir kız çocuğu gibi olabilse! Fritzi'nin erkek gibi görünmesinin tek sorumlusu var, o da babası. Annesi işe başladığından beri Fritzi'nin her şeyiyle babası ilgileniyor, ancak daima kendi bildiğini okuyor. Mesela Fritzi'ye kıyafet alınacağı zaman, onu bol pantolonların ve çok geniş tişörtlerin satıldığı bir mağazaya götürüyor. Bu da yetmezmiş gibi Fritzi'nin saçlarını kendi berberinde kestiriyor! İnanabiliyor musunuz?

Fakat Fritzi, bir gün babası sayesinde çok önemli bir şeyin farkına varıyor: yardıma ihtiyacı olan hayvanlar! Bunun üzerine sınıf arkadaşları Lara ve Andre ile birlikte bir hayvan kurtarma ekibi kuruyor. Ancak işler pek yolunda gitmeyince Fritzi bu zorlu görevde tek başına kalıyor. Üstelik tam da mahallenin sevimli keçisi Hilde'nin başı derde girmişken!"Can Çocuk'tan yeni kitap:

Bisküvi Kutusundaki Martı

Yazan: Doğan Gündüz
Resimleyen: Vaghar Aghaei

"Kim inanır bir martının denizde boğulabileceğine!

Tabii ki çocuklar... Bir de, çocuk gözüyle bakmayı unutmayanlar. İyi ki de inanırlar, yoksa denize düşen martıların hali nice olurdu? Şehirde kısılıp kalmış canlıların imdat çağrısını kim duyar, yardımlarına kim koşardı?

Yetişkinleri ön yargılarından uzaklaştırıp, bisküvi kutusunda bir martı olduğuna inandırabilmek zor bir iş. Daha da zoru, denize düşen martıyı ait olduğu yere, gökyüzüne kavuşturmak. Çocuğun da aklından çıkaramadığı soru bu: Acaba martı arkadaşı gökyüzüne kanat açabilecek mi? Hayata muzipçe göz kırpan bu kitabında Doğan Gündüz, bir martının hayatını kurtarmak için çırpınan bir çocuğun iç dünyasındaki salınımları ve kararlılığını anlatıyor."Tudem Yayınları'ndan yeni kitaplar:

Ses Delisi
Süper Çocuklar-2

Yazan: Aytül Akal
Resimleyen: Yusuf Tansu Özel

"Mete bu yeni macerada süper yeteneğini keşfedebilecek mi? Kargacık burgacık yazısıyla büyük bir tehlikede olduğunu belirten ve yardım isteyen kim? Kilitli kapının ardından duyulan sesler, bodrum katını dolduran sular, kaybolan bisikletler...Gizemli olayı çözmeye çalışan üç arkadaşı bu yolda birçok engel bekliyor!

Farklılıkları konu edinen 'Süper Çocuklar' ikinci kitap Ses Delisi ile devam diyor. Yine hareketli, yine kıpır kıpır..."Boş Çerçeve Operasyonu

Yazan: Yıldıray Karakiya
Resimleyen: Gökçe Yavaş Önal


"'Saçlarımın nesi var?' diye araya girdi annesi gözlerini belerterek.
'Saçların biraz tütüyor da...' dedi Can usulca.
Annesi banyoya koştu.
'Ne vardı o karışımın içinde?' diye sordu babası.
'Tam olarak bilmiyorum' dedi Can."
Hiç yorum yok: