21 Aralık 2016 Çarşamba

Can Çocuk'tan Yeni Kitaplar

Birbirinden güzel kitaplar var yine burada!


Sen Hiç Kebikeç Gördün mü?

Yazan: Melek Özlem Sezer
Resimleyen: Mert Tugen

"Kitapların koruyucusudur Kebikeç...
Ama gün gelir, onun da muzipliği tutar!

Karagöz küsmüştü Hacivat'a. Sevgili gölgesinin aşık olduğu Gölge Kız'ın peşinden gitmek istemişti de, 'Yapma, etme,' demişti Hacı Cav Cav. Nerede bulacaklardı onca gölge arasında, gövdesinden bağımsız tek bir gölgeyi? Ancak, şimdi barışmak zorundalar. Çünkü yazarın başı dertte! Kitapların koruyucusu Kebikeç tutturdu, 'Beni de yaz, beni de yaz!' diye. Böylece yeniden girdi meydana bizim Karagöz'le Hacivat, hem de Gölge Kız'la birlikte!

Masalları eleştirel bir bakışla yeniden kurgulayan yazar, şair, senarist Melek Özlem Sezer, 'Karagöz ve Hacivat' dizisinin üçüncü kitabında kahramanlarımızı Kebikeç'in kitaplarla dolu aleminde maceralarla dolu bir yolculuğa çıkarıyor!"Çizmeli Kedi

Yazan: Erich Kastner
Resimleyen: Walter Trier

"Meşhur Çizmeli Kedi masalını bir de Erich Kastner'den dinleyin!

Babaları öldüğünde, değirmencinin üç oğlu mirası bölüşürler. En büyükleri değirmeni alır. Ortancalarının payına, hiç değilse yük taşıyabilen eşek düşer. En küçükleri Hans'a miras kalan tek şey ise kedidir. Bir kediyle nasıl geçinilir ki? Çok geçmeden, bu kedinin öyle sıradan bir hayvan olmadığı anlaşılır. Konuşabilen, ne yapılacağına dair harika fikirleri olan bir kedidir bu. Tabii öncelikle yeşil bir av çantasına, bir çuvala ve uzun çizmelere ihtiyacı vardır.

Çağdaş çocuk edebiyatında çığır aşan yazarlardan Kastner, kendi üslubu ve espri anlayışıyla, bu sevilen masalı yeniden yorumluyor."Uçankuş'tan Al Haberi

Yazan: Süleyman Bulut
Resimleyen: Sedat Girgin

"Kralkork'un yaşadıklarını, onu tanıyanlar iyi bilir! Peki 'işin aslını' da bilirler mi?

Kendisi hakkında halkına yalanlar söyleyen Kralkork'a Yeşilyurt sakinlerinin gösterdiği tepki, insanların dünyasında yalnızca bir söylentiden ibaret. Kimse işin aslını bilmiyor. Yeşilyurt Ormanları'nın on yüz bin milyonuncu kralı Aslan Kralkork bu konuda kendisine yöneltilen hiçbir soruya cevap vermediği gibi, Aslansaray'ın kapılarını da kimseye açmıyor. Ta ki iddialı bir haber sitesinin 'Uçankuş' namlı gazetecesi gerçeğin peşinde düşene kadar...

Anı, anlatı ve öyküleriyle sevilen yazar Süleyman Bulut'tan çocuklar için iletişim, algı çarpıtmaları ve gazetecilik etiği üzerine muzip olduğu kadar düşündürücü bir roman!"Gökten Yağan İkizler Aşkına
Miryalı Sarp Sakin'e Göre Dünya

Yazan: Ayşe Güren
Resimleyen: Sedat Girgin

"Mirya'dan bakıldığında Dünyamız neye benzer?
Peki, ya Dünyalılar?

Aileleri Dünyalı ama kendileri Miryalı beş arkadaşın, hem yerlisi hem de yabancısı olduğu bu Dünya'da geçirdikleri her gün düşündürücü, komik, tuhaf bir macera aslında... Dünyalıların hız tutkusunu, kurallarını, alışkanlıklarını anlamak; küçük, yavaş ve sakin gezegen Mirya'dan gelen Miryalılar için biraz zor!

Yıldızlar, Ayşe Güren'in kulağına Miryalı Sarp Sakin ve arkadaşlarının hikayesini fısıldadı. O da oturup yazdı: Çok şaşırdı, çok düşündü, çok güldü!"


Elayussa'dan Kaçış

Yazan: Nesibe Çakır
Resimleyen: Gözde Bitir

"Antik Roma kenti Elyaussa, büyük bir komploya sahne olmak üzere!

Kapadokya Kralı Archelaos'un, Roma tarafından Dağlık Kilikya'nın bir bölümünü yönetmek üzere Akdeniz liman kenti Elyaussa'ya atanmasından bu yana yıllar geçse de, Roma hakimiyetini reddeden bir kesimin ona karşı düşmanlığı ilk günkü canlılığını korumaktadır. Kral'ın Yeğeni Zenas ise ona başka bir konuda kızgındır: Yıllardır bakıp beslediği genç kaplan ve fil, Kral'ın emriyle İmparator Augustus'a hediye edilecektir. Bir gün, Kral ve babası bir görev için kenti terk ettiklerinde, Zenas ve en iyi arkadaşı Leia, Kral'a düzenlenecek komplonun duyumunu alırlar. Kaplanı ve fili götürecek gemi de Elyaussa Limanı'na yanaşmıştır bile. Çocukların önünde, engellenmesi gereken iki büyük mesele vardır. Yardımın gelip gelmeyeceği ise meçhuldür.

Arkeolog, yazar Nesibe Çakır, okurlar MÖ 1. yüzyılın sonlarına, bugün Mersin sınırları içerisinde yer alan antik kent Elaiussa Sebaste'de soluksuz bir maceraya davet ediyor."


Hiç yorum yok: