14 Haziran 2017 Çarşamba

Bağırmayan Anne Baba Olmak


Son günlerde her yerde karşımıza çıkan bir kitap Bağırmayan Anne Baba Olmak. Aganta Kitap tarafından basılan kitabı Sevgili Ebrar Güldemler Türkçe'ye kazandırdı. 

Ben kitabı uzun zaman önce keşfetmiştim çünkü maalesef kendimde en çok kızdığım ve düzeltmeye çalıştıkça pek de başarılı olamadığım bir yönüm olan bağırmayı, daha doğrusu "bağırmamayı" anlatıyordu. Acaba ne zaman Türkçe'ye çevrilir diye merak ediyor, İngilizcesini alsam tamamını sorunsuz anlayabilir miyim diye düşünüp emin olamıyordum. Bir süre sonra ben kitabı unuttum ve almadım. Sonra Aganta Kitap'ın instagram hesabında kitabın orijinalini görüp, yakında da Türkçe'ye çevrileceğini öğrenince nasıl heyecan yaptım anlatamam! Hatta onlara sürekli mesaj atarak, hadi ne zaman çıkacak kitap diye azıcık taciz de ettim sanırım! Eninde sonunda kitap çıktı, ben de koşa koşa gidip aldım tabii!

Sizde de var mı bilmiyorum, ben okumak için çok beklediğim, çıksın da okuyayım diye sabırsızlandığım kitapları aldığım zaman hemen okumaya başlamam. Neden diyeceksiniz, o kadar bekliyorsun al hemen başla okumaya! Yok! Hemen bitmesini istemediğim için hemen başlamam okumaya. Böyle de tuhaf biriyim işte :) Bu kitap için de aynı şeyi yaptım. Aldım ve koydum eve, okumadım bir müddet. Bu arada da instagramda herkesin elinde görüyordum kitabı, aldık okuyoruz vs. gibi mesajlarla...

Dayanamadım artık daha fazla beklemeye ve okumaya başladım. Kitap, Bağırmayan Anne Baba Olmak adını taşıyor ama aslında sadece bağırmamak üzerine değil, genel anlamda çocuklarımıza nasıl yaklaşmalıyız, onların sorumluluğunu nasıl hissetmeliyiz, onlara nasıl alan bırakmalıyız gibi başlıklar içeriyor. Açıkçası ben kitaptan o kadar umutluydum ki, biraz hüsrana uğradım desem yalan olmaz. Çünkü ben bağırmaya odaklanmıştım ve bunu yenmek için neler yapmalıyım'ın yanıtlarını arıyordum. Ama birebir bunları bulamadım kitapta. Genel anlamda bir çıkarım yaptım elbette kitap bitince ancak aradığım reçeteyi bulamadım.

Kitabı okumak isteyenler www.idefix.com'da 9.90 tl'ye bulabilirsiniz!

Hiç yorum yok: