16 Eylül 2014 Salı

Abisler'in Çağrısı / Danielle Martinigol (100Dünya 3. Kitap)


On8 Kitap'tan yeni kitap!

Abisler'in Çağrısı / Danielle Martinigol (100Dünya 3. Kitap)

Sana benzemeyen her şey düşmanın mıdır?
"100Dünya" üçüncü kitapla sona eriyor!

Aëla, stazın gidişatında bir sorun hissetti.
"O da ne?" diye sordu endişeyle.
Kim demeliydin...
"Orada biri mi var?" diye mırıldandı şaşkına dönen Aëla.
Samanyolu'ndan yaklaşık 30 bin ışık yılı uzaktaydılar. İnsan topluluğunun alışılageldik rotalarından kim bu kadar uzaklaşmış olabilirdi ki?
"Bizi mi arıyorlar?"
Bizi buldular...
"Orada..." dedi.
Evet. Görüyorum.
"Kim o?" 
İnsan değil.

"100 Dünya"da nesil yükselirken, Maguelonne'ların tarihine gömülmüş keşifler su yüzüne çıkıyor. Efsanevi inci Melvin Meguelonne, Abis'i Jiu-kam'la nerelere yolculuk etmişti. Başkadeniz'İn efsanevi uzaygemileri Abisler, başka galaksilerle iletişim halinde mi? Başkadeniz, başka hangi sırları saklıyor?

Başkadeniz'e ilişkin gizemlerle çalkalanan 100Dünya Konfederasyonu'nda  kuşku, yerini paranoyaya bırakıyor. Konfederasyon, silahlı güçlerini devreye soktu bile. Medya ise haber peşinde, kitlelerin algılarını acımasızca yönetiyor. Bu arada, galaksinin kaygıyla izlediği, başına buyruk Kara Abis, incisi Aëla Meguelonne'la birlikte herkese ter döktürüyor. Sonu gelmez bir kaosla mücadele eden Meguelonne Ailesi'nde aşk, bu kez hiç beklenmedik bir kıskançlığın çengelinde. Bilimkurgunun sevilen kalemi Danielle Martinigol'ün ünlü üçlemesi "100Dünya", yüreklerde iz bırakan bir finalle sonlanıyor.

1949'da Fransa'nın Burgonya kentinde doğan Danielle Martinigol, büyükbabasından ona kalan bilimkurgu kitaplarıyla tanıştığı on bir yaşından bugüne, türün tutkulu bir hayranı oldu. Beaune ve Dijon'da eğitim gördükten sonra çağdaş edebiyat üzerine yüksek lisans programını tamamladı. Öğretmenlik yıllarında Hachette için pedagojik dosyalar hazırladı. Öğretmenlere bilimkurgu okuma ve yazma üzerine dersler verdi. L'Or bleu (Mavi Altın,1989), Les Soleils de Bali (Bali'nin Güneşleri,1993) ve çok sayıda ödül alıp büyük okur kitlelerine ulaşan Les Oubliés de Vulcain (Vulcain'de Unutulanlar,1995) adlı bilimkurgu romanlarını, iki çocuğunu ve öğrencilerini düşünerek kaleme aldı. Kim Aldany takma adıyla ve Alain Grousset'yle birlikte Les-Mange-Forets'yi (Orman Yiyiciler,1994) yayımladı. Bu kitabın başarısı "Kerri et Mégane" (Kerri ve Mégane) dizisini doğurdu. Martinigol, aynı zamanda fantastik dizi "Lumina"nın da (2000) yaratıcılarındandır. İnsanların koloniler halinde galaksiye dağıldığı bir geleceği kurgulayan "100Dünya" üçlemesinin ilk kitabı 100Dünya'nın Gizli Yüzü (Les Abimes d'Autremer,2001) 2002'de Grand Imaginaire Gençlik Romanı Ödülü'nü, 2003'teyse Chronos Ödülü'nü kazandı. Üçlemenin ikinci kitabı Başkadeniz'e Dönüş'ü (L'Envol de l'Abime,2004) Abisler'in Çağrısı (L'Appel des Abimes,2005) izledi. Martinigol'ün, Edgar Allan Poe'nun öykülerine yorumlu alıntılarla yer verdiği Histoires Terribles (Korkunç Öyküler) adlı öykü kitabı 2013'te yayımlandı. 

1 yorum:

Aslı Seymen dedi ki...

Bilim kurgu pek ilgimi çekmez ama,bunu deneye bilirim. Teşekkürler. :)