14 Nisan 2015 Salı

Piranalarla Yüzen Çocuk / David Almond

Günışığı Kitaplığı yine çok güzel bir kitap hazırlamış çocuklar ve biz büyükler için.


Ben çocuk kitaplarını yetişkinlerin de okuması gerektiğini düşünüyorum. Öyle güzeller ki, çocukların dünyasına girip o mutluluğu, heyecanı yaşamak, belki kendi çocukluğumuza dönmek inanın ki çok iyi gelecektir.

Yeni kitap Piranalarla Yüzen Çocuk, David Almond tarafından yazılmış ve benim favori yazar ve çizerlerimden Oliver Jeffers tarafından resimlenmiş. Oliver Jeffers'ı duydunuz mu bilmiyorum, eğer henüz tanışmadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz derim çünkü hem nefis kitapları var hem de harika çizimleri.

Piranalarla Yüzen Çocuk

David Almond

Resimleyen: Oliver Jeffers
Türkçe yayın editörü: Müren Beykan
Türkçesi: Mine Kazmanoğlu

Balıkların dilinden anlayan "sıradan" bir çocuğun öyküsü!

Günışığı Kitaplığı koleksiyonunda Ay'a Tırmanan Çocuk, Garajdaki Giz, Dünya Büyülü Bir Yer ve Alevler Arasında kitaplarıyla özel bir yeri olan, Hans Christian Andersen ödüllü İngiliz yazar David Almond'dan, etkileyici bir çocuk romanı daha Türkçe'de. Roman, işsiz kalan amcasının, üretim alanına çevirdiği evde, sadece çalışarak geçen tekdüze yaşama hapsolmuş bir çocuğun evden çıkış ve değişim öyküsünü anlatıyor. Çıktığı yolculukta benzersiz insanlarla tanışan, içindeki gücü ve sevgiyi keşfeden çocuğun öyküsü, yazarın sıradışı edebi ustalığıyla okuma keyfi yaşatırken, bir yandan da birçok konuyu düşünme ve tartışma olanağı sağlıyor. Farklı insanların toplum mühendislerince dizgine getirilme ve sindirilme çalışmalarına maruz kalması, hataların telafisi için çaba gösterme, her bireyin içindeki "özel insan"ı keşfetmesi ve vücuda getirmesi gibi, hem toplumsal hem de bireysel okumaların yolunu açıyor. Dünyaca ünlü illüstratör Oliver Jeffers'in kendine özgü üslubuyla hayat kattığı kitabı, her yaştan okur tekrar tekrar okumak isteyecek.

Stanley, işsiz kalınca evi konserve üretim işliğine çeviren amcasının yanında, birbirinden farksız uzayıp giden saatler boyunca çalışmaktadır. Ama bir gün bu tekdüzelik yerle bir olur. Doğum gününde kasabada yeni kurulan panayır, Stan'i daha önce hiç karşılaşmadığı tuhaflıkta insanlarla buluşturur. Önünde bir macera, ardında ise sevdiği amcası ve yengesi vardır. Tam da o sırada ortaya esrarengiz bir minibüs çıkar. Stan bir yol ayrımında mıdır?

Hiç yorum yok: