17 Ağustos 2015 Pazartesi

Müze / Susan Verde (Günışığı Kitaplığı)

Uzun zaman oldu yazamadım.
Artık eskisi kadar yazmak gelmiyor içimden, neden bilmem...
Ne zamandır kitap da okuyamadım, yüksek lisansa heves ettik bakalım, becerebilirsem...
Ama yeni çıkan kitapları takip ediyorum tabii.
Günışığı Kitaplığı'ndan yine çok güzel bir kitap çıkmış 3-8 yaş grubu için.


Müze 
Yazan: Susan Verde
Resimleyen: Peter H. Reynolds
Türkçesi: Müren Beykan

Sanat dokununca yaşam renklenir!

Sanat müzelerine bakışımızı tazeleyen, müzelere ilişkin durağan ve "eski" algımızı çocuksu bir coşkuyla bozan enerji dolu bir kitap!
Amerikalı yazar Susan Verde ile çok ödüllü, ünlü illüstratör Peter H. Reynolds'un birlikte yarattıkları eser, hem küçükleri hem büyükleri etkileyecek nitelikte. Okuru bir sanat müzesinin kapısından içeriye, sınırsız bir hayaller dünyasına davet eden kitap, Van Gogh, Picasso, Rodin gibi ünlü sanatçıların eserlerini örnekleyerek, eğlenceli ve düşündürücü müze yolculukları öneriyor. Sayfalarındaki canlılığı kapağının dışına taşırmayı başarıyor; dünyaca ünlü sanat eserlerinin önünde bambaşka duygulara kapılan, hayallere dalan bir kız çocuğu eşliğinde yaşamın bin bir halini anımsatıyor. İllüstrasyonları ve şiirsel anlatımıyla çocukların yaratıcılıklarını tetikleyen bu özgün yapıt, her yaştan kitapsevere özgürlüğü fısıldıyor; sanatın ruh ve beden üzerindeki etkisini hissettiriyor.

Müzede zaman geçirmekten zevk alan biri var. Bir tablo onda dans etme arzusu uyandırıyor, başka bir tablo iştahını kabartıyor. Renkler, şekiller, eğriler büğrüler...insanı şaşkına çeviriyor, ama zaman çok eğlenceli geçiyor...

"Sanatı bir nesne olarak anlamaktan çok, onu deneyimlemek için cazip bir yol."  Publishers Weekly

"Kitabın metnindeki ritm sanatın ateşlediği heyecanı yansıtıyor."  Booklist

"Müzede kahkaha atmanın, poz vermenin, meraklı sorular sormanın aslında ne kadar ne kadar doğal olduğunu hem çocuklara hem de yetişkinlere hatırlatan bir kitap."  School Library Journal


New York'ta doğan Susan Verde, Hamptons'a taşınıp Eğitim Fakültesi'nde eğitim gördü. Bir süre ortaokullarda öğretmenlik yaptı. İllüstratör Peter H. Reynolds ile bir yazarlık konferansında tanışan Verde, onunla Müze'yi paylaştı ve ikilinin ilk yapıtları böyle doğdu. İkilinin 2015 yılının sonunda yayınlanacak kitabı Ben Yogayım ( I Am Yoga); 2016 için müjdelenen kitapları ise The Water Princess ( Su Prensesi). Yazar, kütüphanelerde ve okullarda çocuklarla bir araya geliyor. East Hampton'da iki oğlu ve kızıyla yaşamını sürdüren yazar, çocuklara yoga öğretiyor.


Peter H. Reynolds, Massachusets Sanat Okulu'nda eğitim gördü. Okul yaşamı boyunca birçok ödüle değer görülen illüstratör, eğitiminin ardından çocuk kitapları yazmaya ve resimlemeye başladı. Kendi yazıp resimlediği kitaplardan bazıları; So Few Of Me (Benim Birazım, 2006), My Very Big Little World (Benim Koca Küçük Dünyam, 2006), The North Star (Kuzey Yıldızı, 2009). Türkçe'de de okurla buluşan The Dot (Nokta, 2003) eseri ise bol ödüllü çalışmalarından biri. Birçok farklı yazarla ödüllü projelere imza atan illüstratör, yaşamını Massachusetts'te sürdürüyor.


Hiç yorum yok: