16 Mayıs 2013 Perşembe

Nasıl Ölürüz / Sherwin B. NulandÖlmek üzerine bir kitap okumak ister misiniz?

Ben istedim, çok da merak ettim bu kitabı. Yayınevi olan H2O Kitap ile irtibat kurdum, sağolsunlar kitabı bana gönderdiler. Ben de bir hevesle okudum ve çok da beğendim. Çok değişik bir kitap, ilgi duyuyorsanız bence mutlaka okuyun. Bir çok şey öğrenecek, hayata farklı bakmaya başlayacaksınız.

Kitap Amerika Ulusal Kitap Ödülü almış. Yazarı Dr. Sherwin B. Nuland birçok makale ve kitap yazmış, Yale Üniversitesi'nde de cerrahi ve tıp tarihi konusunda ders veriyormuş. Oldukça bilgili olduğu kitabı okudukça anlaşılıyor zaten.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:
"Bir hayat öpücüğüdür Nasıl Ölürüz, ölümün kasveti, çekildiğimiz köşemize gelip çöktüğünde.

Aslında korktuğumuz ölüm değil bizi o kaçınılmaz sona götüren süreçtir. Ölümle uykuda karşılaşmayı isteriz; geldiğini hissettirmeyen, acısız ve çektirmeyen bir ölüm. Ancak çoğumuz böyle ölmeyecek. Hayatımızın bir film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçeceği bir matineye hiç gitmeyeceğiz.

Mahşerin atlılarının silahları pek çok ama neredeyse kalp krizi, inme, kanser, Alzheimer, AIDS gibi hastalıkların seyrine benzer bir süreç içinde bizi ölümle buluşturuyor. Nasıl Ölürüz bu buluşmanın öyküsünü anlatıyor. Korkunç, kirli bir ölümü değil doğal bir süreci izah ediyor büyük bir berraklık ve samimiyetle.

Başarılı ve yetenekli bir cerrah olan Nuland tabuların ve edebi lakırdıların ardına gizlenmiş ve mitleştirilmiş ölüm sürecini hekimliği, klinik deneyimleri ve kişisel kayıpları eşliğinde tasvir ediyor ve hayatı nasıl daha dolu dolu ve anlamlı yaşayabileceğimiz konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Ölmenin nasıl bir şey olduğunu merak eden insanlarla sohbet ediyor. Zaman zaman ölümü çok iyi anladığını düşündüü Seneca'dan Montaigne'e, Shakespeare'den Tolstoy'a, Rilke'den Camus ve Lilian Hellman'a pek çok şair, filozof ve edebiyatçıyı konuk ediyor satırlarının arasına. Bilim yazınının sınırlarını aşan tutkulu ve şairane üslubuyla hassasiyetlerimize özen göstererek hastalıklar ve ölüm hakkında bizi bilgilendirip eğitmekle kalmıyor; yüreğimize huzur, yüzümüze gülücükler serpiştiriyor."

İlginize çekerse mutlaka okuyun! Eşsiz bir kitap!
3 yorum:

bahar006 dedi ki...

Çok merak ettim, listeme de ekledim, teşekkürler:)

Adsız dedi ki...

güzelmiş valla helal olsun yayınevide yollamış sana :D yayınevinide tebrik ediyorum böyle güzellikleri blog yazarları ile paylaştıkları için
yorumun hoşuma gitti kitap ilgimi çekti ölüm her zaman ana konumdur nedenini bilmiyorum sıkça düşündüğüm için olabilir

Judy Abbott dedi ki...

ben cesaret edemem sanırım okumaya.