25 Şubat 2015 Çarşamba

Konuş ki Dinlesin Dinle ki Konuşsun / Adele Faber - Elaine MazlishÇocuklarla iletişim kurmak kolay mı sizce?

Eğer çocuk kendi çocuğunuz değilse kolay ancak kendi çocuğunuzsa öyle sanıldığı kadar kolay değil!

Onlara kızmadan, bağırmadan istediğimizi yaptırabilmek, cezalandırmadan doğru olanı öğretmek bence gerçekten zor! Bunu çocuğum olunca çok iyi anladım.

Ama imkansız da değil tabii. Her şeyin bir yolu var, öğrenmek gerek. Tabii öğrendiklerinizi uygulamak da :)Bu kitapta da çocuklarla iletişim kurmak için gerçekten faydalı ipuçları veriliyor, yöntemler öğretiliyor. Dediğim gibi eğer bunu yaşamınıza uyarlayıp her zaman uygulayabilirseniz çok faydasını görürsünüz. Ben her zaman olmasa da sıklıkla uygulamaya çalışıyorum ve oğlum üzerinde gerçekten faydasını görüyorum. Malum insan her daim mutlu mesut olamıyor, bazen canınız sıkkın, bazen mutsuz, bazen sabırsız, tahammülsüz olabiliyorsunuz. Eh böyle zamanlarda da çocuğunuza sonsuz bir sabır gösteremiyor ve istemediğiniz şekilde konuşup davranabiliyorsunuz. O sebeple bu kitapta anlatılanları gerçekten yaşam biçimi haline getirmek gerek.

Kitap, Doğan Kitap'ın Anne Baba Akademisi serisinden. Yazarlar Adele Faber ve Elaine Mazlish.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:

"Çocuğunuzun ne hissettiğini nasıl anlarsınız?
Azarlamadan ya da cezalandırmadan ona nasıl yol gösterirsiniz?
Çocuğunuz isteklerinde ısrar ettiğinde ne yapmalısınız?
Onunla doğru iletişim kurabilmek için hangi yolu izlemelisiniz?

Çocuklar mutluysa anne babalar da mutludur, ya da tam tersi. İki tarafın da mutluluğuna giden yol, doğru iletişimi giden yol, doğru iletişimi kurmaktan geçer. Çocuklar genellikle anne babalarının kendilerini anlamadığını düşünür, anne babalar da çocuklarına söz dinletemediklerinden şikayet ederler. İletişim sorununu çözmek ise yetişkinlerin sorumluluğundadır. Bunun ilk adımı da yaşı kaç olursa olsun çocukların da birey olduklarını unutmamaktadır.

Anne babalar ile çocuklar arasındaki iletişim sorunundan yola çıkan Adele Faber ve Elaine Mazlish, bu kitapta anne babaların 'Çocuğumla nasıl iletişim kurabilirim?' sorusuna yanıt arıyorlar. Çocukların duygularına gerçekten saygı göstermenin ve ceza yerine yaratıcı çözümler sunmanın onların kişilik gelişimi için önemini ortaya koyuyorlar. Örnek diyaloglar ve karikatürlerle uygulaması kolay yöntemler sunuyorlar.

Konuş ki Dinlesin Dinle ki Konuşsun, sadece anne babalar için değil, aynı zamanda eğitimciler için de destekleyici, samimi ve etkili yöntemlerin olduğu bir rehber niteliğinde.

Adele Faber ve Elaine Mazlish, New York Times bestseller yazarlarıdır. Kitapları milyonlarca satmış, otuzun üstünde dile çevrilmiştir. 
Konuş ki Dinlesin Dinle ki Konuşsun, Child dergisi tarafından aile ve eğitim konularında yılın en iyi kitabı seçilmiştir."

Anne babalara tavsiyemdir, okuyun ve en önemlisi okuduklarınızı hayata geçirmeye çalışın.

1 yorum:

Canan Tankut dedi ki...

O kadar güzel özetlemişsiniz ki yazınız bile kişinin kendinde farkındalık yaratıyor.. Anne olarak bende okumalıyım diyorum tavsiye için teşekkürler