16 Şubat 2016 Salı

Hatırlamak ve Unutmak

Milyonların okuduğu "Çıtır Çıtır Felsefe" dizisi 29. kitaba ulaştı!Yeni kitap Hatırlamak ve Unutmak.
Yazan: Brigitte Labbé

Danışman: P. - F. Dupont-Beurier
Resimleyen: Jacques Azam
Türkçe yayın editörü: Müren Beykan
Türkçesi: Azada Aslan

İnsan anılardan oluşur ve her insan bir hafızadır.

Felsefeyi çocukların gündelik yaşamına ustalıkla yerleştiren ve dünyada milyonlarca okura ulaşan "Çıtır Çıtır Felsefe" dizisinin 29. kitabı, birbirinin zıddı gibi görünse de iç içe geçen hatırlamak ve unutmak kavramları üzerine düşündürüyor. Dizinin yaratıcısı Brigitte Labbé, insan belleğinin çok yönlü ve şaşırtıcı işleyişini, bilgisayardan farkını, örnekler ve sorular eşliğinde irdeliyor. Bir yandan hem kişisel hem de toplumsal açıdan hatırlamanın önemine dikkat çeken kitap, diğer yandan anılarla yaşamanın etkisini anımsatıyor. Jacques Azam'ın karikatür tadındaki desenleri de okul çağındaki filozofların çoklu düşünmesine katkıda bulunuyor. Her yaştan okuru etkileyen, sorular sormayı gündelik yaşamın bir pratiği haline getirmeye özendiren, eğitimcilerin ve ebeveynlerin ilk okuma önerileri arasındaki dizi, yeni kitaplarıyla zenginleşiyor.

Bir müziğin tınısıyla, bir fotoğraf karesiyle, eski bir oyuncak ayının dokunuşuyla, bir pastanın tadıyla, bir bebek oyuncağı görünce uyanan bellek, bizi bizden alıp geçmişin tatlarına daldırır. O bellek, bize bizden söz eder; gerçek bizden. Üstelik ne tuhaftır ki, hatırladıklarımızı da seçemeyiz. Hatırlamak isteriz ama unuturuz; unutmak isteriz ama hatırlarız...

Bu seri bence herkesin evinde olmalı. Yazar her kitapta çok güzel konulara değiniyor. Bir iki kitabı alıp okuyun, bana hak vereceksiniz.


Hiç yorum yok: